220 éve született Vörösmarty Mihály Kápolnásnyéken. Tiszteletére a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola irányításával emlékévet szervezünk, amelynek keretében felavatjuk a megújult Vörösmarty Emlékházat, illetve a kúria mögött elkészülő Csajághy Laura Színpadot, ahol az első premier Vörösmarty Csongor és Tündéje lesz. E napon Csajághy Laura szobrát, Pető Hunor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotását is leleplezzük. Irodalmi konferenciát szervezünk Vörösmarty életművéről szakértő előadók bevonásával.
Kiemelt célkitűzésünk, hogy minél több diák jusson el a megújult Emlékházba, és múzeumpedagógiai foglalkozások keretében mélyítse ismereteit a költőről és szellemi örökségéről.
Ezt a szándékot erősíti az országos rajzpályázat és szavalóverseny is, amelyet meghirdettünk illetve meghirdetni tervezünk. Vörösmarty egykori – ugyancsak újjászületett – boros pincéjénél, Velencén teljes alakos szobrot állítunk a költő születésnapján. Emlékérméket is kibocsátunk tiszteletére Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas képzőművész tervei alapján.
Mindezeket kiegészíti Bányai Balázs történész kötete az Emlékház és a benne élők történetéről, amelyet kiadni tervezünk.
Kiemelt küldetésünk, hogy a térség híres szülöttének kulturális hagyatékát ápoljuk, kezdeményezéseinkkel, rendezvényeinkkel megőrizzük, és bemutassuk életének a Velencei-tó térséghez kötődő helyszíneit és munkásságát.
Rodics Eszter
elnök
Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola
A Magyar Költészet Napja
A Vörösmarty-emlékév online évzáró rendezvénye népszerű művészek és a Vörösmarty-versünnep fiatal tehetségeinek részvételével. 2020-ban volt 220 éve, hogy megszületett Vörösmarty Mihály, hazánk második nemezti himnuszának, a Szózatnak költője. Neve szorosan összekapcsolódik Kápolnásnyék és a Velencei-tó térségével, hiszen itt született és élete végén újra visszatért szeretett vidékére. Tiszteletére 2020-ban Vörösmarty-emlékévet szervezett a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola, amelynek keretében számos esemény és kezdeményezés valósult meg.
"Mi dolgunk a világon?"
Versösszeállítás a 220 éve született Vörösmarty Mihály tiszteletére
Előadják: Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek
Elhangzik:
Vörösmarty Mihály: A Guttenberg albumba, Az emberek, A hontalan, Magyarország címere, Setét eszmék borítják…, Jóslat, Gondolatok a könyvtárban, A merengőhöz, Magyar költők, Hazafiak, A vén cigány, Előszó című költeménye ,valamint részletek a Csongor és Tündéből, a Zalán futásából és a Czillei és a Hunyadiak című történelmi színműből
Szerkesztette: Rózsássy Barbara és Lázár Balázs
Zene, zenei szerkesztés: Csörsz Rumen István
A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola a kápolnásnyéki Vörösmarty Emlékházzal együttműködésben Vörösmarty Mihály születésének 220. évfordulója alkalmából emlékévet szervez, amelynek keretében a Magyar Versmondók Egyesülete szakmai támogatásával Vörösmarty-versünnepet hirdet.
A Versünnepen KÖZKÍVÁNATRA az ország MINDEN iskolájának tanulói részt vehetnek az alábbi feltételekkel:
2020. december 15-ig egy szabadon választott Vörösmarty verset videón vagy telefonon rögzítve kell beküldeni az
A zsűri 2 kategóriában hirdet eredményt: 6-12 és 13-18 éves korig.
Mindkét kategóriából 5-5 versmondó jut a Versünnep döntőjébe.
A Versünnep napján egy kötelező és a szabadon választott (korábban beküldött) verset szavalják el a résztvevők, ezek alapján hirdet végeredményt a zsűri.
Kategóriánkként az első három helyezett díjazásban, és minden döntőbe jutott versmondó ajándékban részesül.
A nevező iskolákat is elismerésben részesítik a szervezők.
A vírushelyzetre tekintettel a Versünnepet kizárólag online térben bonyolítjuk!
A Vörösmarty-versünnep kötelező versei korosztályonként:
6-12 éves kategória: Hymnus
13-18 éves kategória: A vén cigány
Vörösmarty-versünnep zsűri tagok:
L. Simon László író, országgyűlési képviselő |
Bobory Zoltán költő, a Vörösmarty Társaság elnöke |
Kelemen István színművész, a Csajághy Laura Színpad igazgatója |
Bakonyi István irodalomtörténész, író |
Rodics Eszter a Halász-kastély igazgatója, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnöke |
Lutter Imre a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke - előadóművész, újságíró |
További információ: www.vorosmartyemlekhaz.hu
A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁN HIRDETETT DÖNTŐSÖKET A ZSŰRI A VÖRÖSMARTY-VERSÜNNEPEN
Lezajlott a Vörösmarty-versünnep elődöntője, amelyet a vírushelyzet miatt csak a zsűri jelenlétében bonyolítottak tegnap a kápolnásnyéki Halász-kastélyban. A döntnököknek nem volt könnyű dolga: több száz versmondó küldte be pályázatát, amelyek közül két korcsoportban határoztak a továbbjutókról. A szervező Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnöke, Rodics Eszter kiemelte, nagy öröm és megtiszteltetés, hogy a vírushelyzet ellenére számos iskolát és fiatalt sikerült elérni üzenetükkel. Külön hangsúlyozta, hogy a zsűri örömmel nyugtázta: nem csak az irodalomból kötelező versek jelentek meg a pályázatokban, hanem Vörösmarty kevésbé ismert költeményei is.
A Versünnep pályázatára több száz pályázat érkezett az ország minden pontjáról, sőt a határon túlról is. A hat tagú zsűri január 21-én ült össze, hogy értékelje a közel nyolc órányi anyagot. Az egész napos munka során szívmelengető élmény volt a számtalan ifjú tehetséget hallgatni, és nagyon nehéz dönteni. A felhívásban eredetileg korcsoportonként 5-5 továbbjutót hirdettek, de a zsűri végül úgy döntött: bővíti a továbbjutók számát, mivel kimagasló számban jelentkeztek tehetséges szavalók. Elbűvölő személyiségükkel és bájos versmondásukkal többen is elvarázsolták a zsűri tagjait, így született döntés a Csongor és Tünde különdíjak megalapításáról és adományozásáról is.
A zsűri értékelésében külön kiemelte, hogy több iskolából is érkeztek közös, osztálymunkában megvalósult versmondások, amelyek közül egyet különdíjjal is jutalmazott, megköszönve a pedagógusok lelkes felkészítő és szervező munkáját is. Örömmel fogadták a szervezők és a zsűri is, hogy számos, Vörösmarty Mihály nevét viselő iskola diákja is jelentkezett, és döntőbe is jutott. Külön oklevéllel díjazza a zsűri azokat az iskolákat is, ahonnan a legtöbb jelentkezés érkezett. A zsűri döntése alapján a 6-12 éves korcsoportból hat, a13-18 éves korcsoportból pedig tíz versmondó indulhat a dobogós helyezésért. A döntőre 2021. február 26-án 11 órától kerül sor, a vírushelyzet miatt változatlanul online térben szervezve.
A VÖRÖSMARTY-VERSÜNNEP ZSŰRIJE KIHIRDETTE A NYERTESEKET
Az alábbi linket megtekinthető a Vörösmarty Versünnep döntőjéről készült összefoglaló:
https://www.youtube.com/watch?v=VktexVAeiwk
Március 5-én lezajlott a Vörösmarty-versünnep döntője. A Vörösmarty-emlékév kiemelet kezdeményezése volt a szavalóverseny, amelyre nagy számban, még az országhatárokon túlról is jelentkeztek a lelkes versmondók. A döntőnek a kápolnásnyéki Halász-kastély adott otthon, ahol a hattagú zsűri értékelte a továbbra is online térben, élő kapcsolásban elhangzott szavalatokat, és nehezen bár, de eredményt is hirdetett.
A döntő résztvevőit L. Simon László országgyűlési képviselő, a zsűri elnöke köszöntötte. A különleges eseményen kitüntető oklevelet vehetett át a kápolnásnyéki Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, Valkai Lénárd, ebből az intézményből nevezett ugyanis a legtöbb diák a versenyre. A döntő alkalmával adták át a zsűri által alapított és odaítélt Csongor- és Tünde-díjakat Kopcsa Biankának és Faller Marcellnek az elődöntőre beküldött elbűvölő versmondásukért.
A döntő során két alkalommal mutathatták meg tehetségüket az ifjú versmondók: először a kötelező (Hymnus és A vén cigány), majd a szabadon választott Vörösmarty költeményt kellett elmondaniuk. Technikai szempontból is tökéletesen sikerült a lebonyolítás. A zsűrinek ismét nagyon nehéz feladata volt: a fiatalok nagyon komolyan vették a felkészülést, megható és felemelő pillanatokat élhetett át a hallgatóság. A járványhelyzet ellenére a fiatalok mindent megtettek annak érdekében, hogy előadásuk minden szempontból kitűnő legyen. A szervezők éppen ezért a döntő szerkesztett felvételét nyilvánossá teszik a Vörösmarty-emlékév médiafelületein, ahogy a döntő eredményét is.
A zsűri döntése alapján a következő végeredmény született:
A zsűri tagjai:
L.Simon László
író, országgyűlési képviselő
Bakonyi István
irodalomtörténész, író
Bobory Zoltán
költő, a Vörösmarty Társaság elnöke
Kelemen István
színművész, a Csajághy Laura Színpad igazgatója
Lutter Imre
a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke - előadóművész, újságíró
Rodics Eszter
a Halász-kastély igazgatója, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola elnöke
A Vörösmarty Emlékház a Vörösmarty-emlékév keretében országos rajzpályázatot hirdetett „Vörösmarty 220” címmel.
A pályázat témája: 220 éve született Vörösmarty Mihály, a Szózat költője. Tiszteletére 2020 Vörösmarty-emlékév, amelynek keretében felavatják a teljesen megújult Vörösmarty Emlékházat születésének helyén, Kápolnásnyéken. Az országos rajzpályázatra elkészülő pályaművek ábrázolhatták magát a költőt, bármely Vörösmarty mű témavilágának feldolgozását, vagy az Emlékházat, de kérés volt, hogy fejezzék ki, hogy az alkotó mit lát benne értékesnek, különlegesnek és megmutatásra méltónak.
A pályázaton két korosztály fiataljai vehettek részt, 11-14 éves, illetve 15-18 éves kategóriában. Bármilyen rajz vagy festési technikával készült alkotással lehetett pályázni, az elkészült pályaműveken megjelent maga a költő, valamint több művének szereplői is.
A rangos zsűri külön értékelte a két korosztály által készített pályaműveket, az első három helyezés mellett különdíjakat is kiosztott. Az eredményhirdetés – a járványhelyzetre való tekintettel – online formában valósult meg Vörösmarty Mihály születésnapján, december 1-jén.
11-14 éves korosztályban a 11 éves debreceni Rózsás Mercédesz nyerte el az első helyezést „Csongor és Tünde” című alkotásával. A második helyezett a szintén debreceni és 11 éves Balogh Gréta lett, a harmadik helyen pedig a 12 éves pilisvörösvári Szatai Lilla Kiara végzett. A zsűri különdíjat szavazott meg a várpalotai 8 éves Pass Rebekának és a pettendi 12 éves Balogh Jankának. A 15-18 éves korosztály első helyezettje a 16 éves érdi Nyirfa Noémi lett a „Remete sírja” című munkájával. A második helyen a 15 éves kisvárdai Legény Máté, míg a harmadik helyen a 17 éves kónyi Termeczky Kata végzett. A kategória különdíját a 18 éves miskolci Csorba Viktória és a szintén 18 éves beledi Dobos Dorina nyerte.
A 11-14 éves korosztály alkotásai itt tekinthetőek meg
A 15-18 éves korosztály alkotásai itt tekinthetőek meg
Az online eredményhirdetés felvétele a Vörösmarty-emlékév Facebook oldalán nézhető meg.
A 15-18 éves korosztály díjazott alkotásai
Első helyezett:
Nyirfa Noémi (16 éves)Második helyezett:
Legény Máté (15 éves)Harmadik helyezett:
Termeczky Kata (17 éves)Különdíj:
Csorba Viktória (18 éves)Dobos Dorina (18 éves)