220 éve született Vörösmarty Mihály Kápolnásnyéken. Tiszteletére a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola irányításával emlékévet szervezünk, amelynek keretében felavatjuk a megújult Vörösmarty Emlékházat, illetve a kúria mögött elkészülő Csajághy Laura Színpadot, ahol az első premier Vörösmarty Csongor és Tündéje lesz. E napon Csajághy Laura szobrát, Pető Hunor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotását is leleplezzük. Irodalmi konferenciát szervezünk Vörösmarty életművéről szakértő előadók bevonásával.
Kiemelt célkitűzésünk, hogy minél több diák jusson el a megújult Emlékházba, és múzeumpedagógiai foglalkozások keretében mélyítse ismereteit a költőről és szellemi örökségéről.
Ezt a szándékot erősíti az országos rajzpályázat és szavalóverseny is, amelyet meghirdettünk illetve meghirdetni tervezünk. Vörösmarty egykori – ugyancsak újjászületett – boros pincéjénél, Velencén teljes alakos szobrot állítunk a költő születésnapján. Emlékérméket is kibocsátunk tiszteletére Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas képzőművész tervei alapján.
Mindezeket kiegészíti Bányai Balázs történész kötete az Emlékház és a benne élők történetéről, amelyet kiadni tervezünk.
Kiemelt küldetésünk, hogy a térség híres szülöttének kulturális hagyatékát ápoljuk, kezdeményezéseinkkel, rendezvényeinkkel megőrizzük, és bemutassuk életének a Velencei-tó térséghez kötődő helyszíneit és munkásságát.
Rodics Eszter
elnök
Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola
A Magyar Költészet Napja
A Vörösmarty-emlékév online évzáró rendezvénye népszerű művészek és a Vörösmarty-versünnep fiatal tehetségeinek részvételével. 2020-ban volt 220 éve, hogy megszületett Vörösmarty Mihály, hazánk második nemezti himnuszának, a Szózatnak költője. Neve szorosan összekapcsolódik Kápolnásnyék és a Velencei-tó térségével, hiszen itt született és élete végén újra visszatért szeretett vidékére. Tiszteletére 2020-ban Vörösmarty-emlékévet szervezett a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola, amelynek keretében számos esemény és kezdeményezés valósult meg.
"Mi dolgunk a világon?"
Versösszeállítás a 220 éve született Vörösmarty Mihály tiszteletére
Előadják: Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek
Elhangzik:
Vörösmarty Mihály: A Guttenberg albumba, Az emberek, A hontalan, Magyarország címere, Setét eszmék borítják…, Jóslat, Gondolatok a könyvtárban, A merengőhöz, Magyar költők, Hazafiak, A vén cigány, Előszó című költeménye ,valamint részletek a Csongor és Tündéből, a Zalán futásából és a Czillei és a Hunyadiak című történelmi színműből
Szerkesztette: Rózsássy Barbara és Lázár Balázs
Zene, zenei szerkesztés: Csörsz Rumen István