A Nemzeti Örökség Intézete és a Klebelsberg Központ együttműködésében Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) indul ez év őszén, mely program fókuszában a nemzeti emlékezet és a közös szellemi örökségünkhöz való kapcsolódás áll, célja a fiatalok magyarságtudatának, nemzeti identitásának erősítése.
A programban 48 nemzeti és történelmi emlékhely vesz részt, köztük a Vörösmarty Mihály Emlékház is. A 2024. szeptemberében induló program keretében az állami és egyházi fenntartású köznevelési intézmények 7-11. évfolyamos tanulói a nemzeti és történelmi emlékhelyekre történő látogatásuk során élménypedagógiai foglalkozások keretében dolgozhatják fel a történelmünk kiemelkedő eseményeihez köthető helyszíneken látottakat. A Vörösmarty Mihály Emlékház e program keretében a „Hűség és hősiesség a 21. században: mit üzen nekem a Szózat?” című emlékezetpedagógiai foglalkozással vesz részt, amelyre várja az iskolák jelentkezését.
Hazánk történelmének kiemelkedő időszaka a nemzeti ébredés, a reformkor évtizedei, amelynek értékeit, örökségét közvetíteni leghitelesebben az üzeneteket megfogalmazó költő szülőhelyén – mintegy a gondolatok szülőhelyén (genius loci) – lehet. Nem kell mást tenni, csak ellátogatni Kápolnásnyékre, a Szózat költőjének szülőhelyére, ahol a fiatalok bebarangolhatják Vörösmarty Mihály lakhelyét, és rendhagyó élménypedagógia foglalkozás keretében megismerhetik hazánk második himnuszát, átérezhetik annak mondanivalóját, és megfogalmazhatják, mit üzen, mit jelent személyesen számukra Vörösmarty hazafias ódája.
További információ: